TUŽAN OPROŠTAJ Akademik ispao iz Druge lige Srbije

Akademik se od sledeće sezone vraća u treći rang takmičenja. To je postalo jasno nakon poraza od Pirota rezultatom 83:73 (18:17, 20:24, 19:17, 26:15) u utakmici koja je na programu bila u subotu, 31. marta, gde su gosti sa četiri vezane trojke u poslednjim minutima susreta 24. kola surovo srušili sve snove Srbobranaca o opstanku u Drugoj ligi Srbije.

Računica je pred završna tri meča u šampionatu bila jasna. Bilo je potrebno nadigrati sva tri rivala (Pirot, Proleter i Napredak), dok bi se istovremeno gledalo i u dvorište Kolubare i Plane, jer je sudbina žutih zavisila i od njihovih učinaka. Međutim, izgubljena bitka sa Piroćancima uskratila je sve kalkulacije i ostavila košarkašima Akademika još dva aprilska duela u drugoligaškom društvu, lišena takmičarskog značaja, na kojima će se potruditi da ulepšaju svoj oproštaj.

Srbobranci će tako od oktobra, umesto klubova sa svih strana Srbije, ponovo dočekivati i gostovati samo ekipama iz Vojvodine.

Puleni Milorada Perovića su krenuli po planu, držali su stečeno vođstvo, ali se stanje na parketu posle pogotka Tomaševića sredinom prve četvrtine (15:12), ipak preokrenulo. Gosti izjednačuju, a ubrzo i okreću vodenicu na svoju stranu. Start druge četvrtine je posle serije 12-2 doneo i prvi skok Pirota na dvocifrenu razliku (19:29).

Ipak, Marić i drugovi se polako bude, pogađaju Đurđević, Nićin, Topalović, Tutorov i Arnaut, a upravo je startni centar i kapiten Marić bio taj koji je svojim poenom doneo povratak u egal stanje (38:38).

Akademik se našao u pozitivnom naletu i prava je šteta što je baš u tim trenucima usledio veliki odmor na koji su žuti otišli zadovoljniji i sa plus tri (41:38).

Držali su se Srbobranci na distanci od četiri do šest koševa tokom čitave treće deonice, kada su odlučno odbijali napade protivnika i nisu mu dozvolili da povede.

Dabl dabl – Dragan Marić

Tako je bilo sve do pred kraj tog dela igre kada Pirot sa linije slobodnih bacanja uspeva da preokrene rezultat na semaforu (56:57), ali prekaljeni Nenad Tomašević ne dozvoljava dalji razvoj događaja u tom smeru, pa uzvraća poenima i vraćanjem prednosti.

Efikasan – Nenad Tomašević

Igralo se koš za koš sve dok nije krenula rafaljna paljba Piroćanaca iza linije 6,75. Čak četiri uzastopne trojke gostujućeg tima u poslednjih isto toliko minuta meča, na surov način okončali su sveprisutna očekivanja o ukupno osmoj radosti Akademika ove takmičarske godine. Domaći na drugoj strani terena nisu uspeli da odgovore na adekvatan način ovom teškom zadatku, pa je na vrata Perovićeve čete ušao neželjeni gost – poraz.

Žutima nije vredelo ni što su u šutu za dva bili uspešniji od ekipe sa istoka Srbije (36-20, naspram 24-10), jer su košarkaši Pirota ubacili čak 16 trojki, devet više od Srbobranaca.

Najbolji košgeterski učinak u redovima Akademika ostvario je Tomašević, strelac 16 poena, Marić ga je pratio sa dabl-dabl učinkom (15 poena, deset skokova), dok je, pored ovog dua, jedini dvocifreni bio još plej Arnaut sa deset pogodaka.

Navijači u Srbobranu će od naredne sezone gledati trećeligaške okršaje

Goste je predvodio Rašić koji je na kraju imao 28 poena, najviše zahvaljujući tome što je neverovatnih osam puta bio precizan u šutu za tri, a njegov saigrač Matović bio je strelac 15 poena.

Akademik: Babić, Turanjanin 6, Tomašević 16 (5-5 sl.bacanja, 6-4 za dva, 4-1 za tri, 4sk, 3as), Nićin 8 (7-4 za dva, 5sk), Tutorov 5 (3-2 za dva), Eraković, Topalović 7 (2as), Đurđević 6 (6sk, 2as), Marić 15 (10-7 za dva, 10 sk), Arnaut 10 (3-3 sl.bacanja, 5-2 za dva, 8as).

Strateg domaćih bio je vidno nezadovoljan po završetku okršaja. Za “Radio Srbobran“ je priznao da je on najveći krivac za ovakav ishod.

– Eventualna pobeda u ovoj susretu nam je davala teoretske šanse da možemo da opstanemo, ali mi na ovom meču nismo ništa odigrali. Ja sam najveći krivac, ekipa nije bila spremna da dobije, iako se mi svaki dan spremamo i pričamo. Igrači u svojim glavama nisu verovali da je Pirot došao da nas pobedi, već su mislili da su došli sa osam košarkaša da bi nas pustili. Moraš igrati svih 40 minuta da bi pobedio, to je definitivno – naglasio je Perović.

Odgovornost – Milorad Perović

Prema njegovim rečima, izostanak standardnog beka Živanović jeste pravio problem, ali, kako je rekao, i Piroćancima je takođe falio Pendić, jedan od kvalitetnijih igrača.

– Problem je u glavama mojih momaka, jer oni misle da je sve lako, da će sve doći samo od sebe, a to je nemoguće dok ne pružiš maksimum. Mi nismo neka talentovana ekipa i zato uvek moramo da dajemo maksimum da bi mogli da trijumfujemo – podvlači trener Akademika.

Dvocifren – Igor Arnaut

Navodi i da će sa svojim izabranicima pričati u ponedeljak.

– Videćemo šta će se desiti do kraja. Imamo još dva susreta, pa ćemo analizirati ovaj drugi deo sezone. Ja sam apsolutno nezadovoljan, ali kao trener sam najveći krivac što nismo napravili bolji rezultat – preuzeo je odgovornost na sebe iskusni stručnjak Milorad Perović.

U dve završne utakmice u prvenstvu, žutima je preostalo gostovanje Proleteru u Zrenjaninu, posle praznika, u subotu, 14. aprila, dok će oproštaj od Druge lige Srbije imati pred svojim navijačima u Srbobranu, protiv Napretka iz Aleksinca nedelju dana kasnije.