Svečano obeležen Dan oslobođenja i opštine, Zahvalnice za 11 laureata

Dan oslobođenja Srbobrana u Drugom svetskom ratu koji se proslavlja svakog 19. oktobra kao Dan opštine je pored polaganja venaca na spomenik žrtvama fašizma obeležen i Svečanom akademijom u Pozorištancu na kojoj su pred mnogobrojnim zvanicama odabranim pojedincima, ustanovama i preduzećima uručene Zahvalnice opštine Srbobran za postignute primerene rezultate i uspehe u radu.

Njeni ovogodišnji nosioci su Đula Bunford, Goran Blagojević, Milan Srdanović, Deže Nemet, Otilija Segi, Zlatko Jojkić, Ljiljana Kovačić, Ustanova za fizičku kulturu, rekreaciju i turizam, Ustanova za predškolsko vaspitanje i obrazovanje “Radost“ i kompanija “Best Seed Producer“, dok je Tibor Segi Ferenc nagrađen za učinjena humana dela.

Svečani program ispunjen pesmama koje su izvodili članovi Gradskog hora “Zora“ na čelu sa dirigentkinjom Jasminom Stolić izveden je pred ispunjenom salom Pozorištanca gde su se pored predstavnika lokalne samouprave nalazile i delegacije iz pobratimljenih opština, ruskog Miškina i mađarske Orošhaze, zatim prvi čovek Skupštine Novog Sada Zdravko Jelušić, načelnik Južnobačkog okruga Milan Novaković, pokrajinski sekretar za kulturu, javno informisanje i odnose sa verskim zajednicama Dragana Milošević, predsednici opština Vrbas i Mali Iđoš, predstavnici opština Beočin i Žabalj, direktori javnih preduzeća i ustanova, lokalni odbornici, kao i sveštena lica.

Pored hora “Zora“ svoj doprinos Svečanoj akademiji dao je i popularni glumac Andrija Kuzmanović kazivanjem delova teksta iz “Priče o čvrgama i nebu“.

Skupu se prva obratila predsednica Skupštine opštine Srbobran Milena Alargić istakavši da je 19. oktobar dan kada se sa posebnim poštovanjem i ponosom sećamo svih boraca za slobodu i žrtava koje su pale da bi se ona osvojila.

– Čestiti Srbobranci, slavni borci nadaleko čuveni, boreći se za slobodu i dostojanstven život u okrutnim vremenima ostavili su sjajni trag u našoj prošlosti i sećanju našeg naroda. Današnji praznik pruža priliku da pogledamo unazad, podsetimo se ko su nam bili preci i na koji način treba da im uzvratimo što su nam omogućili da živimo i stvaramo u slobodi. Sećamo se prošlosti da bismo hrabrije mogli da koračamo ka budućnosti. Od nas to traže preci, ali još više naša deca. Uvek su vredni, čestiti i pošteni ljudi bili i ostali naše najveće bogatstvo i bez njih Srbobran ne bi bio to što jeste – poručila je sa govornice Milena Alargić.

Šef lokalne samouprave Radivoj Paroški je u sličnom tonu podvukao da se sa najvećim poštovanjem sećamo svih koji su stradali da bi nam podarili slobodan Srbobran i Srbiju.

– Srbobran je nastao pod uticajem raznih kultura i naroda i upravo zbog svog položaja često je bio meta razaranja. Slobodarski duh oduvek je bio prisutan kod Srbobranaca, Turijaca i Nadaljčana, još od 1848. i slavnih borba po kojim je Srbobran dobio ime, čuvanja šajkaške granice, borbi u Velikom ratu, nacionalnim revolucijma…Brojne žrtve svih ovih mračnih i teških trenutaka, borbe za slobodu i dostojansven život razlog su da svojoj deci prenosimo poruku kako je Srbobran izvojevao pobedu. Vidimo brojne pokušaje da se prikriju činjenice, falsifikuje istorija, nametnu nove ideologije i iz tog razloga neprestano moramo ponavljati da je naše društvo sagrađeno na temeljima antifašizma. Danas su sa nama i prijatelji iz Miškina, daleke Jaroslavske oblasti iz koje potiče slavni maršal Fjodor Ivanovič Tolbuhin, kome Srbobran i Srbija duguju mnogo. Ne smemo zaboraviti činjenicu da su upravo u domu porodice Kaćanski planirane operacije za napredovanje i konačno slamanje fašizma – ukazao je predsednik opštine.

Kako je još rekao, sahranili smo naše heroje, ali mi smo sledbenici te pobede i naša je obaveza i moralni čin, tako mali napor naspram svega onoga što su oni prošli, da ih spominjemo sa posebnim pijatetom.

– Utemeljili su slavnu prošlost i stvorili nam uslove za sigurniju budućnost. Srbobran su gradile mnoge generacije, naša obaveza je da ga gradimo i mi. Ovdu su i naši prijatelji iz pobratimskog grada Orošhaze sa kojima i našim sugrađanima Mađarima gradimo novo, bolje, srećnije sutra. Kako bismo uspeli u tome, ne smemo zaboraviti  prošlost, poštujući sve ono što su  naši preci učinili za Srbobran – naveo je Paroški.

Prema njegovim rečima, danas se borimo predanim radom i vizijom, a nakon mnogo godina stagnacije, dodaje, konačno smo u prilici da našoj opštini vratimo stari sjaj.

– Primarni cilj nam je unapređenje ekonomskog razvoja. Tri osnovna pravca su razvoj poljoprivrede, malih i srednjih preduzeća i privlačenje kapitala, a najjači temelj ukupnog razvoja je poljoprivreda i sve ono što ona nosi sa sobom. Ulaganje u poljoprivredu je ulaganje u budućnost i upravo iz tog razloga izdvojili smo više od 170 miliona dinara iz budžeta za njen razvoj. Prva faza radova na opštinskom putu, tzv. Segedincu u dužini od 16 km je završena, što je doprinelo mnogo većoj bezbednosti saobraćaja i znatno olakšao poljoprivrednicima pristup  parcelama. Za jačanje kapaciteta poljoprivrednih gazdinstava obezbeđeno je preko četiri miliona dinara bespovratnih sredstava, polovina sume utrošena je na razvojne projekte poljoprivrednika, a druga polovina na pokriće troškova beskamatnih kredita koje smo obezbedili. Na raspolaganju našim poljoprivrednicima je oko 70 miliona beskamatnih kredita. Radi se i projekat elektrifikacije atara koji će znatno doprineti razvoju intezivne poljoprivede, olakšati rad voćarima i povrtarima, ali i omogućiti razvoj seoskog turizma, dok će kapitalni projekti vezani za akumulaciju Krivaje i Velikog bačkog kanala omogućiti veliku količinu vode u Krivaji  i navodnjavanje više od 5.000 hektara – istakao je prvi čovek opštine.

Moramo da istaknemo, rekao je on, da trenutno imamo najnižu stopu nezaposlenosti u poslednjih nekoliko decenija i da će ta stopa biti još niža jer se očekuje otvaranje tri nova proizvodna pogona i samim tim popunjavanje industrijske zone A.

– Naš cilj je da podsticajnim merama svake godine utičemo na razvoj malih i srednjih preduzeća i preduzetnika, jer u tome vidimo mogućnost za smanjenje nezaposlenosti. Svakodnevno radimo na uređenju komunalne infrastrukture, rekonstrukciji i sanaciji sistema za vodosnabdevanje, vodovodnih šahtova i cevi na teritoriji cele opštine. Uskoro će Srbobran i Turija, pored Nadalja imati savremenu fabriku vode čime će se poboljšati kvalitet vodosnabdevanja i pijaće vode. Završili smo prvu fazu radova na izgradnji puta u naselju Solidarnost, rekonstrukciju Turijske i dela ulice Doža Đerđa, pešačko-biciklističke staze u dužini 4,4 km na Beljanskoj bari, izvršena je rekonstrukcija sportske hale i sada nas očekuje izgradnja kuglane čime će sportski centar biti kompletiran – podsetio je Radivoj Paroški.

U nastavku svog govora potvrdio je da je posebno ponosan što je lokalna samouprava u prethodnom periodu  uspela da pospeši socijalna davanja, posebno prema najmlađima.

– Nastavljeno je i sa praksom subvencionisanja užine i finansiranjem besplatne užine za najugroženije, đačkih mesečnih karti, besplatnim gradskim prevozom za sve đake i građane na teritoriji opštine, povećali smo broj stipendija, finansirali boravak naših učenika u Petnici i besplatno letovanje za vukovce u Sutomoru, razmenjujemo đake sa pobratimskom opštinom Orošhaza, učenicima generacije smo ove godine po prvi put uručili priznanja i nagrade za njihov trud i motivisali ih da budu još bolji. Želja nam je da pomognemo najtalentovaniju decu koja postižu izvanredne rezultate u svom školovanju  kroz razne donacije i podsticje pošto na takav način promovišemo sistem vrednosti zasnovan na radu, znanju i kulturi – uverava prvi čovek srbobranske lokalne samouprave.

Ističe podatak i da Srbobran spada u red malobrojnih opština koji posebnu brigu posvećuje mentalno nerazvijenim osobama i kroz stručan rad “Bisera“ uključuje ih u svakodnevne aktivnosti, a preko 40 miliona dinara izdvaja za nesmetano funkcionisanje sportskih klubova  i sportskih objekata.

– Izuzetno mi je drago što je nakon dužeg vremena ponovo pokrenut rukometni klub pa tako naša deca sada imaju priliku da i u ovom sportu postižu dobre rezultate. Moram da pohvalim i organizatore sportskih manifestacija tokom leta koji su svojim kvalitetnim radom i uz podršku lokalne samouprave ostvarili zapažene rezultate u promociji sporta i zdravog načina života – poručio je predsednik opštine.

Posebna brigu, rekao je, lokalna samouprava vodi o zdravlju građana i nastavlja sa praksom da kontinuirano povećava iznos sredstava koja se izdvajaju iz budžeta za preventivnu zdravstvenu zaštitu.

– Besplatni preventivni pregledi, specijalizacije naših doktora, renoviranje Doma zdravlja, nabavka nove opreme su programi od kojih ne odustajemo. A kulturnu tradiciju i običaje od zaborava čuva Dom kulture i predstavnici kulturnih udruženja koji uz podršku lokalne samouprave imaju težnju da Srbobranu pruže sve ono što imaju veći gradovi poput bioskopa, pozorišta, izložba, promocija i koncerata. Izdvajanja za kulturu ne zaostaju za sportom i za ovu oblast smo izdvojili oko 40 miliona dinara. Posebno ističemo veoma zanimljivo Kulturno leto i manifestaciju “Lenkin prsten“ odnosno izbor najlepše ljubavne pesme – kazao je Paroški.

Čelni čovek lokalne samouprave u Srbobranu podvukao je da vlast želi da menja opštinu sa željom da njen identitet i tradicija ostanu isti.

– Lepota svakog grada se meri kvalitetom života, očuvanjem starina i kulturne baštine, ali i promovisanjem novih ideja. Zbog posebnosti Srbobrana i njegove lepote, čestitih, vrednih i poštenih ljudi koji su živeli i danas su ovde, našim svakodnevnim angažmanom sve ideje koje doprinose razvoju naše varoši pretvaraćemo u stvarnost. Možda ima lepše varoši ali nama draže sigurno nema. Ponosan sam što obeležavajući ovaj važan dan možemo da ugostimo naše prijatelje iz Miškina i Orošhaze. To je rezultat dobrih međusobnih odnosa i ubeđen sam da ćemo u narednom periodu krug naših prijatelja širiti i razvijati međunacionalne odnose. U ovom svečanom trenutku želim da se, uz zahvalnost svima koji su u prošlosti radili i doprinosili razvoju i dobrobiti naše opštine, zahvalim i građanima na strpljenju i podršci. Srbobran su gradile generacije, naša je obaveza da budemo dostojni naših predaka zarad sadašnje, a najviše budućih generacija – zaključio je obraćanje Radivoj Paroški.

U ime laureata zahvalio se pesnik Goran Blagojević.

– Ne treba biti skroman, prija svacka pohvala i kompliment. Hvala pre svega predlagačima koji su u nama prepoznali određene kvalitete, a zatim i Komisiji koja je to potvrdila i izabrala nas ispred mnoštva drugih kandidata. I jednima i drugima želim mnogo više i težeg posla u budućnosti, da bude što više ovakvih ljudi – podvukao je Blagojević i završio govor kazivanjem svoje nove pesme “Razglednice iz ravnice“.

Darko Vujinović